top of page

Aklıma Bir Fikir Geldi IX

Ödül Töreni

RATEM - Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Radyo, Televizyon ve Yazılı Basında iletişim uygulamaları geliştirmesine yönelik “Aklıma Bir Fikir Geldi - Fikri Mülkiyet Hakkında Duyarlılık İçin İletişim Fikirleri Yarışması” sonuçlandı. Ana hedefi kamuoyunda fikri-mülki hakların önemi ve korunması, korsanla mücadele ile ilgili bir bilinçlendirme çalışması olan, üniversite öğrencilerini de kazanmayı, teşvik etmeyi amaçlayan, TV, Radyo ve Yazılı Basında iletişim uygulamaları gerçekleştirebilecek nitelikte bir iletişim fikri yarışması olan “Aklıma Bir Fikir Geldi” yarışmasına Türkiye genelinde 67 üniversiteden 1156 öğrenci 418 eserle katıldı. 12 üniversitenin dereceye girdiği yarışmada 14 eser ödüle layık görüldü.

Ödül törenine T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Dinçer Ateş, RATEM Başkanı Yusuf Gürsoy, yarışmanın seçici kurul üyelerinden Prof. Dr. Aysel AZİZ, Veyis ATEŞ, Dr. İrfan BARUT, Dr. Kenan BÖLÜKBAŞ, Yrd. Doç. Dr. Gürbüz Doğan EKŞİOĞLU, Ali EYÜBOĞLU, Hilal KABACIOĞLU, Yeşim KOÇYİĞİT, Ender MERTER, Günseli ÖZEN, Aşkın TUNA, Derviş ZAİM, üniversite öğrencileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Ödül Töreni kapsamındaki etkinlikler saat 15.00’de, RATEM Akademi tarafından düzenlenen “Her Şey Bir Fikirler Başlar” konferansı ile başladı.

Fikri Mülkiyet Hakları Konferansı’nın açılışını Yönetim Kurulu Başkanımız Yusuf GÜRSOY yaptı.

Konferansımızın açış konuşmacıları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Dinçer ATEŞ yer aldı.

RATEM Hukuk Müşaviri Erdem Türkekul’un moderatörlüğünü yaptığı konferansa, Yargıtay 19. Ceza Dairesi Üyesi Erdoğan İshakoğlu, Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Prof. Dr. Gül Okutan Nilsonn, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü Kültür ve Turizm Uzmanı Hilal Kabacıoğlu ile TRT Radyo ve Müzik Dairesi Başkanı Meslek Birliğimiz Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Akçakaya konuşmacı olarak katıldı.

Ödül Töreni etkinlikleri saat 19.00’da, önceki 8 yılda ödül almış eserlerden oluşan Sergi ile devam etti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından ödül törenine geçildi.

Tören, Yönetim Kurulu Başkanımız Yusuf GÜRSOY’un yaptığı hoş geldiniz konuşması ile başladı. GÜRSOY konuşmasında Türkiye ve dünyada artık kültür endüstrisinin  önemli
bir ivme kazandığını, Türkiye açısından değerlendirdiğimizde de özellikle son yıllarda radyo-televizyon yayınları, yapımları ve  dizilerinin önemli bir ihracat kalemi haline geldiğini aktardı.

RATEM Başkanı Yusuf Gürsoy'un açılış konuşmasının ardından RTÜK Üyesi Taha Yücel konuşmalarını gerçekleştirdi.

RTÜK Üyesi Taha Yücel'in konuşmalarının ardından ise Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Dinçer Ateş kürsüye geldi ve konuşmalarını gerçekleştirdi.

Yarışmamızın Seçici Kurul Başkanı ve Üyeleri, teşekkür ve anı ödüllerini Yönetim Kurulu Başkanımız Yusuf GÜRSOY’un elinden adlı. 
 

Seçici Kurul

Seçici Kurul

 • Prof. Dr. Aysel AZİZ Yeni Yüzyıl Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı - İLDEK Yürütme Kurulu Başkanı

 • Veyis ATEŞ Haberturk TV Genel Müdürü

 • Dr. İrfan BARUT RTÜK Başkanlık Müşaviri

 • Dr. Kenan BÖLÜKBAŞ TRT İstanbul Radyosu Müdürü

 • Yrd. Doç. Dr. Gürbüz Doğan EKŞİOĞLU Yeditepe Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölüm Başkan Yardımcısı

 • Ali EYÜBOĞLU Gazeteci

 • Hilal KABACIOĞLU Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü Kültür ve Turizm Uzmanı

 • Yeşim KOÇYİĞİT RVD - Reklamverenler Derneği Genel Sekreteri

 • Ender MERTER Reklamcı / Yazar / TV Program Yapımcısı

 • Günseli ÖZEN Marketing Türkiye Genel Yayın Yönetmeni

 • Aşkın TUNA Besteci / MSG Başkan Yardımcısı

 • Derviş ZAİM Yönetmen

Ödül Sahipleri

Ödül Kazanan Eserler

Televizyon Kategorisi Ödülleri

Televizyon kategorisinde 1.’lik ödülüne layık görülen eser ise, Akdeniz Üniversitesi, İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencileri Esma Koyunbakan, Keziban Gündoğu, Caner Uygur Yıldız'dan oluşan grubun çalışması oldu. Ödüllerini, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Dinçer Ateş'in elinden aldılar.

 

 

1.

Akdeniz Üniversitesi

İletişim Fakültesi

Rumuz: İp

Esma Koyunbakan

Keziban Gündoğu

Caner Uygur Yıldız

Televizyon kategorisinin 2.’lik ödülü ise, Erciyes Üniversitesi, İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencileri Büşra Sarıalan, Rabia Topçu, Yasin Özkan oldu.

Ödüllerini, RATEM Başkanı Yusuf Gürsoy'un elinden aldılar.

 

 

 

 

2.

ErciyesÜniversitesi

İletişim Fakültesi

Rumuz: Üç Dirhem

Büşra Sarıalan

Rabia Topçu

Yasin Özkan 

Televizyon kategorisinde 3.’lük ödülünün sahibi Ozan Kaçmaz oldu. Bahçeşehir Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Fotoğraf ve Video Bölümü öğrencisi

arkadaşımız ödülünü, İLEDAK Başkanı Prof. Dr. Hülya Yengin'in elinden aldı.

 

 

 

 

3.

Bahçeşehir Üniversitesi

 İletişim Fakültesi

Rumuz: Martı

Ozan Kaçmaz

Televizyon kategorisindeki Mansiyon ödülü Maltepe Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Radyo,Sinema ve Televizyon Bölümü öğrencilerinin oldu. Naz İrem Üstündağ ve Mustafa Demiralp ödüllerini RATEM Başkanı Yusuf Gürsoy'un elinden aldı.

 

 

 

Mansiyon Ödülü

Maltepe Üniversitesi

İletişim Fakültes

Rumuz: Grup İlgi

Naz İrem Üstündağ

Mustafa Demiralp

Radyo Kategorisi Ödülleri

Radyo kategorisinde 1.’lik ödülü, İstanbul Kültür Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi İletişim Tasarımı Bölümü öğrencisi Arda Can Serin'in oldu.

Arkadaşımıza ödülü, RTÜK Üyesi Taha Yücel verdi.

-
00:0000:00

1.

İstanbul Kültür Üniversitesi

Rumuz: Jo

Arda Can Serin

Radyo kategorisinde 2.’liğe ve aynı zamanda Mansiyon ödülüne değer görülen eserin sahibi öğrenciler; Gümüşhane Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü’nden Atay Ece ve Baturay Can ödüllerini Yeni Yüzyıl Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı ve İLDEK Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Aysel Aziz'den aldı.

2.

Gümüşhane Üniversitesi

İletişim Fakültesi

Rumuz: Batay

Atay Ece

Baturay Can

-
00:0000:00

Mansiyon

Gümüşhane Üniversitesi

İletişim Fakültesi

Rumuz: Batay

Atay Ece

Baturay Can

-
00:0000:00

Radyo kategorisinde 3.’lük, Akdeniz Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencileri Esma Koyunbakan, Keziban Gündoğu, Caner Uygur Yıldız'ın  oldu. Ödüllerini Şehir Üniversitesi Rektörü Peyami Çelikcan'ın elinden aldılar.

3.

Akdeniz Üniversitesi

İletişim Fakültesi

Rumuz: Masum Değiliz

Esma Koyunbakan

Keziban Gündoğu

Caner Uygur Yıldız

-
00:0000:00

Radyo kategorisinde Mansiyon  2 ödülü, Erciyes Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencileri Nagehan Turhan, Reyyan Mecal, Ferdi Hişil, Akın Başok, Şeyda Çakır, Erdem Karaman, Taner Koldaş, Nur Hilal Göğen, Merve Büber, Zeliha Bulut, Ayşenur Şahin, Gizem Kavaklı, Merve Üstün, Rümeysa Demirtaş, Aziz Tufan ve Oğuzhan Hoş'un oldu. Ödüllerini RTÜK Başkanlık Müşaviri Dr. İrfan Barut'un elinden aldılar.

Mansiyon 2

Erciyes Üniversitesi

İletişim Fakültesi

Rumuz: Muazzam Fikirler Dükkanı

Nagehan Turhan, Reyyan Mecal, Ferdi Hişil, Akın Başok, Şeyda Çakır, Erdem Karaman, Taner Koldaş, Nur Hilal Göğen, Merve Büber, Zeliha Bulut, Ayşenur Şahin, Gizem Kavaklı, Merve Üstün, Rümeysa Demirtaş, Aziz Tufan, Oğuzhan Hoş

-
00:0000:00

Gazete - Dergi Kategorisi Ödülleri

Gazete / Dergi kategorisinde 1.’lik ödülüne layık görülen eser ise Adnan Menderes Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencileri Mehmet Akif Damar ve İlker Özcan'a ait. Ödüllerini, Yargıtay 19. Ceza Daiesi Üyesi Erdoğan İshakoğlu'nun elinden aldılar.

1.

Adnan Menderes Üniversitesi

 İletişim Fakültesi

Rumuz: Kundura

Mehmet Akif Damar

İlker Özcan

Gazete / Dergi kategorisinde 2.'lik ödülü, Karadeniz Teknik Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencisi Recep Çolak’a ait. Ödülü RATEM Başkanı Yusuf Gürsoy tarafından verildi.

2.

Karadeniz Teknik Üniversitesi

İletişim Fakültesi

Rumuz: Başkan

Recep Çolak

Gazete / Dergi kategorisinde 3. ödülüne, Selçuk Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Reklamcılık Bölümü öğrencileri Fatma Tiraş, Tuğçe Yıldırım, Mehmet Sefa Başer, Ramazan Çelik, Burak Kaplan layık görüldü. 

3.

Selçuk Üniversitesi

İletişim Fakültesi

Rumuz: Grup Çevrimiçi

Fatma Tiraş

Tuğçe Yıldırım

Mehmet Sefa Başer

Ramazan Çelik

Burak Kaplan

Gazete / Dergi kategorisinde Mansiyon Ödülü, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencisi Mehmet Orhan’ın oldu. Arkadaşımız ödülünü TRT İstanbul Radyosu Müdürü Kenan Bölükbaş'ın elinden aldı.

 

 

Mansiyon Ödülü

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi

Rumuz: Ben Bence

Mehmet Orhan

Gazete / Dergi kategorisinde Mansiyon 2 Ödülü, Gazi Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Fotoğraf ve Video Bölümü öğrencisi Abdulmuttalip Önal'ın oldu. Arkadaşımız ödülünü RATEM Başkanı Yusuf Gürsoy'un elinden aldı.

 

 

Mansiyon 2 Ödülü

Gazi Üniversitesi

Rumuz: Küstü

Abdulmuttalip Önal

bottom of page