top of page

AKLIMA BİR FİKİR GELDİ II - ÖDÜL TÖRENİ

RATEM tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen üniversiteler arası iletişim fikirleri yarışması “Aklıma Bir Fikir Geldi”nin ödül töreni Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Devlet Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış'ın yanı sıra RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun'un katılımıyla 2 Nisan Cuma günü İstanbul Kongre ve Sergi Merkezi'nde yapıldı.

 

Gecede sanatçılar, akademisyenler, kamu ve özel kurum yetkilileri, iş dünyası, basın yayın dünyası ve binlerce üniversite öğrencisi “Korsanla Mücadele” için bir araya geldi. Gecede, İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu ve 2010 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil edecek “maNga” sahne aldı.

Yarışma kapsamında; kamuoyunun korsanla mücadele konusunda uyarılmasına ve telif bilincin geliştirilmesini desteklemeye yönelik 39 üniversiteden 500'ün üzerinde sosyal sorumluluk iletişim kampanyaları yer aldı. Gazete/Dergi - Radyo ve Televizyon olmak üzere üç ayrı kategoride değerlendirilen eserlerden bu yıl 15'i ödüllendirdi. 6 özel ödül ve 9 derece olmak üzere 15 eserin sahibi 28 öğrenciye, 40 bin TL değerinde ödül verildi.

Prof. Dr. Aysel Aziz'in başkanlığını yaptığı “Aklıma Bir Fikir Geldi” yarışmasının seçici kurulu; RATEM Yön. Kur. Başk. Yusuf Gürsoy, RATEM Yön. Kur. Başk.Yrd.M. Aydın Şerbetcioğlu, RATEM Yön. Kur. Üyesi Dursun Güleryüz, RATEM üyesi İlhan Uzundurukan , Yeditepe Üniveristesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi ve GSF Sanat Yönetimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Can Bilgili, TRT Televizyon Dairesi Başkanı Dr. Nimet Ersin, Milliyet Gazetesi Yazarı ve TV yapımcısı Abbas Güçlü, TV 8 İcra Kurulu Üyesi Gökmen H.Karadağ, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdür Yardımcısı Günay Kiracı, Yazar Ayşe Kulin, Senarist ve Yönetmen Sırrı Süreyya Önder ile RTUK Başkan Vekili Prof. Dr. İlhan Yerlikaya' dan oluşuyor.

 

“Aklıma Bir Fikir Geldi” yarışmasının seçici kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, 2 Nisan Cuma günü gerçekleşen ödül töreninde RATEM Başkanı Yusuf Gürsoy korsanla mücadele ve telif haklarıyla ilgili yaptığı açıklamada; “Telif hakları uygulamaları ancak ve ancak toplumsal bilinç ve davranış biçimi gelişiminin sağlanması ile uygulanabilir. Ülkemizin “Korsanla Mücadele” konusunda kararlılığı ve bu kararlılığın dayanağı fikri mülkiyet hukuku alanının, AB ve diğer uluslar arası mevzuata uygun olduğu bilinen bir gerçektir.

Gerek uluslararası alanda gerekse ulusal düzeyde, korsanla mücadele ve telif hakkının korunması için yasal çerçeve kapsamında çalışmalar üretilmekte, yaptırımlara dayalı uygulamalar ile alanla ilgili hakların korunması sağlanmakta ve bireylerin fikri üretim hak ve talepleri desteklenmektedir. Yasalar çerçevesinde gerçekleştirilen uygulamaların toplumsal anlamda sahiplenilmesi, sürdürülebilir uygulamalar olarak gelişmesi ve telif hakkı bilincinin oluşturulması için siyasi ve kamusal kuruluşlar kadar, meslek kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, basın yayın kuruluşları, sanatçılar ve yüksek öğretim dünyasının da çalışmaların içinde bulunması önemli bir gerçeği oluşturmaktadır. İşte bu yarışma bunu amaçlamaktadır ” dedi.

ÖDÜL KAZANANLAR - TELEVİZYON KATEGORİSİ

1.

TRAKYA ÜNİVERİSTESİ

Rumuz: ÖNERLİ

BİLGE KÜRŞAT DUMAN

EMEĞİM YOK EDİLİYOR BU KÖTÜLÜĞE ORTAK OLMA

2.

ANKARA ÜNİVERSİTESİ

Rumuz: ÇİM ADAMLAR

EMİR İSKENDER

ERAY TEMİZ

KORSAN ÇİRKİN ASLI GÜZELDİR

3.

KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ

Rumuz: TARANTA BABU

VEYSEL CİHAN

BİLGİ DİREN GÜNEŞ

KENDİNİ YERİNE KORSAN ANLARSIN

ÖZEL ÖDÜL

AREL ÜNİVERSİTESİ

Rumuz: BİLİNÇ6

EBRU YÜKSEL

SİNAN KAVAK

KAHRAMANLARINIZ SİZLERLE HAYAT BULUR

ÖZEL ÖDÜL

MARMARA ÜNİVERSİTESİ

Rumuz: BETER BÖCEK

OKAN SAYKUN

MEHMET ÇETİNKOL

BİR SES SANATÇISI, KORSAN YÜZÜNDEN ALBÜM YAPAMAZSA NE OLUR?

ÖZEL ÖDÜL

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ

Rumuz: ASPARAGAS

TUĞBA ULUSOY

YILDIRAY YILDIRIM

SESSİZ KALIRSANIZ, KARANLIKTA KALIRSINIZ

ÖZEL ÖDÜL

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ

Rumuz: BOYALI KUŞ

EMRE RÜYA

CÜNEYT ÖZTÜRK

SONA ORTAK OLMA

ÖZEL ÖDÜL

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ

Rumuz: KAYBEDİLENLER

H.DİLEK ÖZCAN - HABİBE LENGER

SONGÜL ÖZCAN

AHMET TEVFİK YÜKSEL

FATİH BAŞ

SEZGİN GÖÇMEN

M.BURAK YÜCESOY

KORSAN İLE KAYBETTİKLERİNİN FARKINDA MISIN?

 ÖDÜL KAZANANLAR - RADYO KATEGORİSİ

 1.

MARMARA ÜNİVERSİTESİ

Rumuz: KIRKİKİNDİ

SÜMEYRA YARIŞ

BİZLER ÇALARSAK ONLAR ÇALAMAYACAK

kirkikindi - Sümeyra Yarış
00:00 / 00:00

2.

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ

Rumuz: SANDIK

FARUK AKGÜL

KENDİNİZİ KANDIRMAYIN, BAHANELERE SIĞINMAYIN

sandık - Faruk Akgül
00:00 / 00:00

3.

İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ VE ATILIM ÜNİVERSİTESİ

Rumuz: YAPBOZ

NURAN İPEK ÇELİKER

ONUR KAMIŞ

KORSANA HAYIR DEYİN, SANAT ORMANINI YOK ETMEYİN

yapboz - Onur Kamış
00:00 / 00:00

ÖDÜL KAZANANLAR - GAZETE DERGİ KATEGORİSİ

1.

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ

Rumuz: KIZIL

MELEK KÜÇÜKUZUN

KORSANA KARŞI, EMEĞE SAYGI

2.

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ

Rumuz: SAKLAMBAÇ

CEREN GÜNGÖR

TÜM HAKLARI SAKLANACAK YER ARIYOR

3.

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ

Rumuz: PASTEL BOYA

İSA ALAGÖZ

KORSAN ALMAYIN EMEKLERİMİZİ ÇALMAYIN

bottom of page