top of page

AKLIMA BİR FİKİR GELDİ I - ÖDÜL TÖRENİ

RATEM tarafından düzenlenen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteklediği "Aklıma Bir Fikir Geldi" üniversiteler arası Korsanla Mücadele amaçlı İletişim Fikirleri Yarışması Ödülleri törenle verildi.


31 Ocak Cumartesi Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul GÜNAY, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet YILMAZ, RTÜK Başkanı Zahid AKMAN, RTÜK Üyeleri Taha YÜCEL, İlhan YERLİKAYA, TRT Genel Müdürü İbrahim ŞAHİN, Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman ÇELİK, Beykoz Belediye Başkanı Muharrem ERGÜL, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan ERİNÇ, MESAM Başkanı Ali Rıza BİNBOĞA, MÜYORBİR Başkanı Ali KOCATEPE, Yazar Ayşe KULİN, Orhan GENCEBAY, kültür-sanat, basın-yayın, radyo-televizyon, reklam ve akademik dünyadan önemli isimlerin bir araya geldiği ödül töreni Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Marmara Salonu’nda gerçekleştirildi.

Törende radyo-televizyon ve gazete-dergi alanlarında yarışmada dereceye giren 8 eserin sahibi 21 öğrenciye ödülleri sunuldu.

Tören Başkan Yusuf GÜRSOY'un hoşgeldiniz konuşmasıyla başladı. Yusuf Gürsoy, “Korsanla mücadele kapsamında düzenlenen bu yarışmasının amacı; yasal altyapısı önemli ölçüde tamamlanan fikir ve sanat eserlerini korsan kullanımına karşı toplumsal bilinci geliştirmeyi, fikir haklarına saygıyı temel almaktadır” diye konuştu. Yarışmanın Seçiciler Kurulu Başkanı Prof. Dr. Peyami ÇELİKCAN yarışmanın telif bilincinin yerleşmesine yapacağı katkıyı vurgulayarak, üniversitelerin bu tarz etkinlikleri çok önemsediklerini anlattı.


RTÜK Başkanı Zahid AKMAN da, “Bu yarışma, kamuoyunun korsanla mücadele konusunda ikaz edilmesini ve sektörel bilincin geliştirilmesini sağlamaktadır” dedi. Bakan Ertuğrul GÜNAY ise, bu tür organizasyonların toplum bilincini artırdığını dile getirdi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul GÜNAY yarışmanın seçiciler kurulu üyelerine plaket takdim etti.

Seçiciler Kurulu'nda ilgili alanları temsilen; İletişim Fakülteleri Dekanlar Kurulu (İLDEK): Prof. Dr. Peyami ÇELİKCAN, RTÜK : Prof. Dr. İlhan YERLİKAYA, Reklamverenler Derneği: Asaf ARDAK,  Reklamcılar Derneği: Vincent BOUVARD, Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü:  Günay KİRACI, Ulusal Medya: Yasemin GEBEŞ (TÜRKMEDYA), Ulusal Televizyon:  Ali ORUÇ (TRT), Yerel Radyo: Yusuf TEZCAN (Yunus FM), Müzik Meslek Birlikleri: Aşkın TUNA, RATEM: Yusuf GÜRSOY ve Halit KIVANÇ’ın bulunduğu yarışmaya 203 Üniversite öğrencisi 175 eserle katıldı.

ÖDÜL KAZANANLAR - TELEVİZYON KATEGORİSİ

1.

“Aslını Öldürmeyin”
GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ 

Grup Vizyon

Ramazan BAHÇECİ

Dilek TELLİ

Diba KOMŞU

Eser YURTSEVER

2.

“3. El Olma”
KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ
3. El

Yasin ÖZTÜRK

3.

“Korsanı Gönder Sanatçı Kalsın”
FATİH ÜNİVERSİTESİ

Dolmuş

Duygu KOÇ

Ayça GÜR

Rabia MUSLUOĞLU

Gizem TOKSOY

ÖDÜL KAZANANLAR - GAZETE DERGİ KATEGORİSİ

1.

“Emeği Geçen Herkes Adına Teşekkür Ederiz"

ANKARA ÜNİVERSİTESİ

Rit Rat Rut

Ali ERKURT

Simge GÜLBAHAR

Emre ÇİL

2.

“Korsana Dur Demek Sizin Elinizde”

MARMARA ÜNİVERSİTESİ

Miskin Efendi

Emre ATMACA

3.

“Bir Varmış Bir Yokmuş”

İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ

Fikr-i Fukara

Sibel ERGEÇ

Yiğit CAN AYVAZOĞLU

Erdinç BAŞ

Murat KIROĞLU

ÖZEL ÖDÜL

 “ELİNİ VİCDANINA KORSAN”

İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ

Art Sürem

Hilal ZENGİN

Mehmet Can ÖRÜCÜ

ÖZEL ÖDÜL

“ARTIK SANAT YOK”

ULUSLARARASI KIBRIS ÜNİVERSİTESİ

Turkuaz

Can TUTULMAZAY

Görkem CÖMERT

bottom of page