top of page

Katılım Formu: 

FİKRİ MÜLKİYET HAKKINA DUYARLILIK İÇİN “İLETİŞİM FİKİRLERİ YARIŞMASI”

 

KONU BAŞLIĞI: “Aklıma Bir Fikir Geldi Üniversiteliler Arası İletişim Fikirleri Yarışması”

 

TÜRÜ: Gazete-Dergi, Televizyon, Radyo, Çizgi Film-Animasyon ve Yeni Medya alanında iletişim uygulamaları gerçekleştirilebilecek nitelikte bir iletişim fikri çalışmasıdır.

 

AMACI: "Aklıma Bir Fikir Geldi" sloganı kapsamında, kamuoyunun fikir eserlerinin korunması ve korsanla mücadele konusunda uyarılmasını ve sektörel bilincin geliştirilmesini amaçlayan; Gazete-Dergi, Televizyon, Radyo, Çizgi Film-Animasyon ve Yeni Medya kategorilerinde yayınlanacak nitelikte bir iletişim fikri ve kampanyasını geliştirmek.

 

SÜRESİ: Başvurular 15 Aralık 2023 Cuma Saat: 17.00’a kadar aşağıda belirtilen portala online olarak yüklenmiş olacaktır.

 

Portal Link: https://basvuru.aklimabirfikirgeldi.com 

1. Genel Başvuru İlkeleri

1.1 Yarışmaya yurt içi ve yurt dışında Yüksek Öğretim Kurumu’nda kaydı bulunan üniversitelerin ön lisans ve lisans düzeyinde öğrenim gören tüm öğrencileri katılabilir. 

 

1.2 Çalışmalar Türkçe, ya da Türkçe / İngilizce olarak üretilmelidir

 

1.3 Sosyal Sorumluluk Kampanyası olarak düşünülen, iletişim fikirleri kapsamında hazırlanacak olan Gazete-Dergi, Televizyon, Radyo, Çizgi Film-Animasyon ve Yeni Medya uygulama örnekleri 15 Aralık 2023 saat 17.00’a kadar başvuru adresinden sisteme yüklenmelidir.

 

1.4 Yarışmaya katılacak eserler, orijinal olmalı ve üçüncü şahısların başta fikri hakları olmak üzere yasal haklarını ihlal etmemelidir.

 

1.5 Daha önceki yıllarda “Aklıma Bir Fikir Geldi” yarışmasına katılmış eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

 

1.6 Benzer yarışmalarda ödül almış eserler ile yarışmaya katılınması durumunda bu eser değerlendirmeye alınmayacaktır. 

 

1.7 Yarışmaya bireysel veya grup olarak başvuru yapılabilir. Grup olarak başvurularda bir eserde hak sahibi öğrenci sayısı en fazla 5 olabilir. Öğrenciler, birden fazla kategoride yarışmaya katılabilirler. Ancak her kategoride en fazla 2 eser ile başvuru yapabilirler. Aynı eserin tamamı veya parçaları ile birden fazla kategoride başvuru yapılamaz.

 

1.8 Yarışma şartlarına uymayan, yanlış veya eksik beyanla gönderildiği saptanan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. Eser ödüle layık görülmüş olsa bile, yarışma koşullarına uymadığı sonradan tespit edilmesi durumunda eser sahibinden ödül geri istenir. 

 

1.9 Ön muvafakatname ’de detaylı olarak belirtildiği üzere yarışma kapsamında iletilen eserlerin tüm görsel, işitsel, yazılı ve dijital medya yayın hakları ve ilgili diğer tüm hakları RATEM’e aittir. Eserler RATEM tarafından yayımlanabilir veya elektronik ortamda paylaşılabilir ve sair suretlerle kullanılabilir.

 

1.10 Yarışmaya katılacak eserler genel ahlak kurallarına aykırı olmamalıdır. Bu tür eserler, doğrudan değerlendirme dışı bırakılacaktır.

 

1.11 RATEM, yarışmaya gönderilen eserlerin içeriği hakkında hiçbir hukuki sorumluluk kabul etmemektedir.

 

1.12. Yarışma genel veya özel şartlarında, yarışmanın herhangi bir sürecinde öngörülemeyen bir durum hâsıl olduğunda, RATEM’in genel ve özel şartlarda yer alan hükümlerde değişiklik yapma hakkı münhasıran saklıdır.

2. Gazete - Dergi Kategorisi İçin Koşullar

Tam sayfa dergi ilanı şeklinde üretilecek eserler, dijital olarak JPG, JPEG veya PNG formatında ve A4 boyutunda olmalıdır. 

Tasarlanan eserlerde “Kültür ve Turizm Bakanlığı”, “Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü” ve “Radyo ve Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği – RATEM” logolarına yer verilmelidir.

3. Televizyon Kategorisi İçin Koşullar

Görsel-işitsel olarak hazırlanacak video, maksimum 30 saniye, en az 1080p x 720p çözünürlükte ve MPEG4, MOV veya AVI formatında olmalıdır. 

 

Tasarlanan eserlerde “Kültür ve Turizm Bakanlığı”, “Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü” ve “Radyo ve Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği – RATEM” logolarına yer verilmelidir.

4. Radyo Kategorisi İçin Koşullar

4.1. İşitsel olarak hazırlanacak eser maksimum, 30 saniye ve MP3 veya WAV formatında hazırlanmalıdır. 

5. Yeni Medya Kategorisi İçin Koşullar

5.1 Mobil uygulama; mobil teknoloji altyapıları ile gerçekleştirebilecekleri yaratıcı fikirlerini ortaya çıkarmak ve sonucunda bir prototip üretebilmeleri için oluşturulmuş yarışma ortamıdır.

İlgili konuya odaklanmış uygulama fikri ve tasarımıyla katılım sağlanabilir. Kullanılabilirlik, Fonksiyonellik, Yaratıcılık, Uygulanabilirlik, Verimliliğe Katkısı, Özgünlük değerlendirme kriterlerinden olacaktır. 

Uygulama tasarım mantığı iOS, Android platformlarında kullanılabilecek nitelikte olmalıdır. Hazırlanan tasarımsal çalışmalar dijital olarak JPG, JPEG, PNG formatlarında ve “50*70 poster” boyutunda olmalıdır. 

Ayrıca üretilen mobil uygulama tasarımlarında “Kültür ve Turizm Bakanlığı”, “Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü” ve “Radyo ve Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği – RATEM” logolarına da yer verilmelidir.

6. Çizgi Film - Animasyon Kategorisi İçin Koşullar

6.1 Görsel-işitsel olarak hazırlanacak video, maksimum 30 saniye, en az 1080p x 720p çözünürlükte ve MPEG4, MOV veya AVI formatında olmalıdır.

Tasarlanan eserlerde “Kültür ve Turizm Bakanlığı”, “Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü” ve “Radyo ve Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği – RATEM” logolarına yer verilmelidir.

7. Eserlerin Gönderimi İle İlgili Koşullar

7.1. Online portalda belirtilen katılım bilgileri eksiksiz doldurulmalıdır.

https://basvuru.aklimabirfikirgeldi.com 

 

7.2. Grup başvurularında, katılım bilgileri tüm grup elemanlarının bilgilerini içermelidir ve rumuz bulunması zorunludur. Para ödülü ve ödül heykelciği eser başına verilecektir.

8. Logo Kullanımı

Bakanlık logoları ve “Kurumsal Logo Kılavuzu”na 

https://www.ktb.gov.tr/TR-225882/kurumsal-logo-kilavuzu.html   linki üzerinden 

RATEM Logo kullanımı için

https://ratem.org/kurumsal  linki üzerinden temin edilmesi mümkündür.

Başvuru Koşulları

bottom of page