top of page

Aklıma Bir Fikir Geldi VIII

Ödül Töreni

RATEM tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleriyle, bu yıl sekizinci kez düzenlenen, "Aklıma Bir Fikir Geldi - VIII" Üniversiteliler arası Korsanla Mücadele amaçlı İletişim Fikirleri Yarışması Ödülleri 24 Aralık 2016 Cumartesi günü İstanbul Movenpick Otel'de düzenlenen törenle sahipleriyle buluştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi AVCI, RTÜK Başkan Vekili Esat ÇIPLAK, RTÜK Üyeleri İsmet Özdal DEMİRDÖĞEN, Süleyman DEMİRKAN, Nurullah ÖZTÜRK, Yargıtay 19. Ceza Dairesi Üyeleri Dr. İhsan BAŞTÜRK, Sinan ESEN, Erdoğan İSHAKOĞLU, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Dinçer ATEŞ, RATEM Yönetim Kurulu Başkan ve Üyeleri, ABFG Seçici Kurul Üyeleri, kültür-sanat, basın-yayın, radyo-televizyon, reklam ve akademi dünyasından önemli isimler ile yarışmada dereceye giren üniversite öğrencileri bir araya geldi. 

Ödül Töreni kapsamındaki etkinlikler saat 16.00’da, RATEM Akademi tarafından düzenlenen “Her Şey Bir Fikirler Başlar” konferansı ile başladı.

Fikri Mülkiyet Hakları Konferansı’nın açını Yönetim Kurulu Başkanımız Yusuf GÜRSOY yaptı.

Konferansımızın açış konuşmacıları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Dinçer ATEŞ ve RTÜK Başkanvekili Esat ÇIPLAK yer aldı.

RATEM Hukuk Müşaviri Erdem TÜRKEKUL’un moderatörlüğünü yaptığı konferansa, Yargıtay 19. Ceza Dairesi Üyesi Dr. İhsan BAŞTÜRK, Şehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Peyami ÇELİKCAN, MSG Başkan Yardımcısı – Sanatçı Ferhat GÖÇER ile TRT Televizyon Dairesi Başkan yardımcısı Meslek Birliğimiz Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aydın KOYUNCU konuşmacı olarak katıldı.

Ödül Töreni etkinlikleri saat 18.00’da, önceki 7 yılda ödül almış eserlerden oluşan Sergi ile devam etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Prof. Dr. Nabi AVCI da sergiyi ziyaret ederek Başkanımız Yusuf GÜRSOY’dan, eserler ve yarışma süreçleri ile ilgili bilgi aldı.

Gecenin en heyacanlı dakikaları saygı duruşu ile başladı.

Tören, Yönetim Kurulu Başkanımız Yusuf GÜRSOY’un yaptığı hoş geldiniz konuşması ile başladı. GÜRSOY konuşmasında Türkiye ve dünyada artık kültür endüstrisinin  önemli
bir ivme kazandığını, Türkiye açısından değerlendirdiğimizde de özellikle son yıllarda radyo-televizyon yayınları, yapımları ve  dizilerinin önemli bir ihracat kalemi haline geldiğini aktardı.

RTÜK Başkan Vekili Esat ÇIPLAK da açış konuşmasında öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu: "Hayata bugünlerde başlıyorsunuz. Bunu unutmayın. 
Her mücadeleye tavrınızı, yolunuzu, adımınızı bugünlerde atıyorsunuz. Kararlarınız, tavırlarınız, kimliğinizi bu yaşlarda oluşturuyorsunuz. Asla inandığınız şeylerden,
                              mücadelenizden vazgeçmeyin ama topluma, millete, ailenize faydalı olacak şeylere de muhakkak yönelin."

Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi AVCI ise konuşmasında, gelişen şartlara uyumlu bir Telif Hakları Yasası için ellerinden geleni yaptıklarını kaydederek meslek kuruluşlarının da bu süreçlere katkıda bulunduklarının altını çizdi ve sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu fikirlere bizim de ihtiyacımız var. Dolayısıyla bu yarışmaya katılan tüm gençlerimize çok teşekkür ediyorum. Böyle yarışmalarda ödül vermek, bir sıralama yapmak gerçekten zordur. O bakımdan jürimize teşekkür ediyorum, böyle zorlu bir işin altından kalktıkları için.".

Yarışmamızın Seçici Kurul Başkanı ve Üyeleri, teşekkür ve anı ödüllerini Yönetim Kurulu Başkanımız Yusuf GÜRSOY’un elinden adlı. 
(Soldan sağa; Derviş ZAİM, Hilal KABACIOĞLU, Kayhan ŞARDAN, Yusuf GÜRSOY, Ferhat GÖÇER, Ahmet PURA, Prof. Dr. Aysel AZİZ, İsmet Özdal DEMİRDÖĞEN,
 Nilgün AYDOĞAN, Dursun GÜLERYÜZ)

Seçici Kurul

Seçici Kurul

 • Prof. Dr. Aysel AZİZ Yeni Yülyız Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı - İLDEK Yürütme Kurulu Başkanı

 • Nilgün AYDOĞAN TRT Televizyon Dairesi Başkan Yrd.

 • Ersoy DEDE Radyo ve Televizyon Programcısı

 • İsmet Özdal DEMİRDÖĞEN RTÜK Üyesi

 • Ferhat GÖÇER Sanatçı

 • Dursun GÜLERYÜZ RATEM Yönetim Kurulu Üyesi

 • Yusuf GÜRSOY RATEM Yönetim Kurulu Başkanı

 • Hilal KABACIOĞLU Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü Kültür ve Turizm Uzmanı

 • Ahmet PURA RVD - Reklamverenler Derneği Başkanı

 • Kayhan ŞARDAN RD - Reklamcılar Derneği Başaknı

 • Canan TAN  Yazar

 • Derviş ZAİM Yönetmen  

Ödül Kazanan Eserler

Ödül Sahipleri

Televizyon Kategorisi Ödülleri

Televizyon kategorisinde 1.’lik ödülüne layık görülen eser ise, Akdeniz Üniversitesi, İletişim Fakültesi öğrencileri Selim BURUNKAYA ve Turgut YILMAZ ile Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencileri Necdet ARIKAN ve Cem ILGAZLI’dan oluşan grubun çalışması oldu. Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Prof. Dr. Nabi AVCI arkadaşlarımıza ödüllerini verdi.

 

 

1.

Akdeniz Üniversitesi

İletişim Fakültesi

Selim BURUNKAYA

Turgut YILMAZ

Necdet ARIKAN

Cem ILGAZLI

Televizyon kategorisinin 2.’lik ödülü ise, Bahçeşehir Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Fotoğraf ve Video Bölümü öğrencileri Ozan KAÇMAZ ve Cem Deniz ARSLAN’ın oldu.

Ödüllerini, Yargıtay 19. Ceza Dairesi Üyesi Sinan ESEN’in elinden aldılar.

 

 

 

 

2.

Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi  Ozan KAÇMAZ

Cem Deniz ARSLAN

Televizyon kategorisinde 3.’lük ödülünün sahibi Muhammed HAZNEDAR oldu. Anadolu Üniversitesi, Açıköğretim Fakültesi, Medya İletişimi Bölümü öğrencisi

arkadaşımız ödülünü, Reklamverenler Derneği (RD) Başkanı Ahmet PURA’nın elinden aldı.

 

 

 

 

3.

Anadolu Üniversitesi

Medya İletişimi Bölümü 

Muhammed HAZNEDAR

Televizyon kategorisindeki iki Mansiyon ödülünün ilki Erciyes Üniversitesi, İletişim Fakültesi öğrencilerinin oldu. Gazetecilik Bölümü Öğrencisi Didar DEMİRCİ ile Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencileri Onur AKKAYA, Melike ÖKSÜM ve Enes ONAT, ödüllerini Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Üyesi Süleyman DEMİRKAN’ın elinden aldı.

 

 

 

Mansiyon 1. Ödül

Erciyes Üniversitesi

İletişim Fakültesi

Didar DEMİRCİ

Onur AKKAYA

Melike ÖKSÜM

Enes ONAT

Televizyon kategorisinde Mansiyon ödülüne layık görülen ikinci eser ise, Dumlupınar Üniversitesi, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Elektronik Teknolojisi Bölümü öğrencisi

Aykut TOPÇU’ya ait… Arkadaşımıza ödülünü Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Üyesi Taha YÜCEL verdi.

 

 

 

 

Mansiyon 2. Ödül

Dumlupınar Üniversitesi

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu

Aykut TOPCU

Radyo Kategorisi Ödülleri

Radyo kategorisinde 1.’lik ödülü, İstanbul Gelişim Üniversitesi, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencisi Hatice Kübra ÇAKIR’ın oldu.

Arkadaşımıza ödülü, RTÜK Başkan Vekili Esat ÇIPLAK verdi.

Radyo kategorisinde 2.’liğe değer görülen eserin sahibi öğrenciler; Karadeniz Teknik Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halka İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü’nden Yasemin BOZKURT, Gizem CAN, Desdina GÜNEŞ ve Merve AYKUT ile Fatih Eğitim Fakültesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü öğrencisi Sefa ÖZMEN ödüllerini Yargıtay 19. Ceza Dairesi Üyesi Dr. İhsan BAŞTÜRK’ten aldı.

2.

Karadeniz Teknik Üniversitesi

İletişim Fakültesi

Yasemin BOZKURT

Gizem CAN

Desdina GÜNEŞ

Merve AYKUT

Sefa ÖZMEN

Yasemin bozkurt - Gizem can
00:00 / 00:00

Radyo kategorisinde 3.’lük, Akdeniz Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencisi Ayşe PIRTIK’ın oldu. Ödülünü MSG Başkan Yardımcısı Ferhat GÖÇER’in elinden aldı.

3.

Akdeniz Üniversitesi

İletişim Fakültesi

Ayşe PIRTIK

- Ayşe Pırtık
00:00 / 00:00

Gazete - Dergi Kategorisi Ödülleri

Gazete / Dergi kategorisinde 1.’lik ödülüne layık görülen eser ise Karadeniz Teknik Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencileri Safure Tuğba NASUHBEYOĞLU, Yeşim BÜLBÜL ve Merve AYHAN’a ait… Ödüllerini, Yeni Yüzyıl Üniversitesi İletşim Fakültesi Dekanı ve İletişim Fakültesi Dekanları Yürütme Kurulu (İLDEK) Başkanı Prof. Dr. Aysel AZİZ’in elinden aldılar.

1.

Karadeniz Teknik Üniversitesi

 İletişim Fakültesi

Safure Tuğba NASUHBEYOĞLU

Yeşim BÜLBÜL

Merve AYHAN

Gazete / Dergi kategorisinde 2.'lik ödülü, Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencisi Özlem KARAHARMAN’a,

Yargıtay 19. Ceza Dairesi Üyesi Erdoğan İSHAKOĞLU tarafından verildi.

2.

Ankara Üniversitesi

İletişim Fakültesi

Özlem KARAHARMAN

Gazete / Dergi kategorisinde 3. ödülüne, Akdeniz Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencileri Mustafa TELLİ, Satı KAYA, Mehmet Fahrettin KAYA

layık görüldü. Ödüllerini, Reklamcılar Derneği (RD) Başkanı Kayhan ŞARDAN verdi.

3.

Akdeniz Üniversitesi

İletişim Fakültesi

Mustafa TELLİ,

Satı KAYA 

Mehmet Fahrettin KAYA

Ödül takdimine Mansiyon ödülleri ile başlandı. Gazete / Dergi kategorisinde Mansiyon Ödülü, İstanbul Kültür Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, 
İletişim Tasarımı Bölümü öğrencisi Rabia Elif YAZICI’nın oldu. Arkadaşımız ödülünü Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Üyesi İsmet Özdal DEMİRDÖĞEN’in elinden aldı.

 

 

Mansiyon Ödülü

İstanbul Kültür Üniversitesi

Sanat ve Tasarım Fakültesi

Rabia Elif YAZICI

- Hatice Kübra Çakır
00:00 / 00:00

1.

İstanbul Gelişim Üniversitesi

Hatice Kübra ÇAKIR

Videolar

Videolar

Aklıma Bir Fikir Geldi VIII Yarışması Panel Özeti

Aklıma Bir Fikir Geldi VIII Yarışması Etkinlik Özeti

bottom of page